DÖKÜM TABLET
DÖKÜM TABLET
DÖKÜM TABLET
DÖKÜM TABLET

DÖKÜM TABLET

Fiyat : ₺120,00  + KDV
KDV Dahil : ₺144,00

Döküm tableti suda 10 dk kaynatın. Vücudunuz için alternatif demir kaynağı elde edin 

%100 YERLİ MADEN  YERLİ ÜRETİM

 

:

Ürünlerimiz 200gr ağırlığında, 10cm boyunda, yassı şekilli demir külçedir.

3 modelde aynı özelliktedir.  1 adedi en az 5 yıl kullanılabilir.

 

Kaplamasız dökme demir pişirme gereçlerine uygulanan seasoning (yağlayıp-fırınlama) işlemi döküm tabletlere UYGULANMAZ

 

 

Nasıl kullanılır?

(İlk kullanım öncesi yıkayın)
1 lt kaynayan suyun içerisine  tableti ve 1 çay kaşığı kadar limon suyunu ekleyerek 10dk daha kaynatın. Tableti sudan alarak bekletmeden ocak(ateş) üzerinde 1-2dk  kurutun. Islak-nemli kalması durumunda hemen paslanır.
Elde ettiğiniz suyu gün içerisinde sıcak veya soğuk olarak tüketin.  Sudan yemeklerinize ekleyebilir, bebek mamalarını bu su ile hazırlayabilirsiniz.

 

Tabletiniz ıslak-nemli kalması sonucu oksitlenirse (pas) ne yapmalı?

Tablet bir kase içine alınıp üzerine geçecek kadar sirke (elma,üzüm) eklenir. 1 saat bekledikten sonra bulaşık teli kullanarak yıkanır ve kurutulur. Nemli-rutubetli bir ortama sahipseniz tableti 1-2 damla ile yağlayarak muhafaza edebilirsiniz. Yeniden kullanmadan önce yıkamayı unutmayınız.

 

Bu tarif ile suya geçen demir miktarı 7mg dir.  Kişinin bağırsak florasının sağlık durumuna göre, bu sudan alacağı demir oranı değişebilir.

Demir eksikliğini tetikleyen kalıtsal bir hastalık, günlük aşırı çay-kahve tüketimi vs. yoksa 3 ay düzenli kullanımla Allah'ın izniyle olumlu sonuçlar alınır. Özellikle ilk farkedilen olumlu belirtiler üşüme,yorgunluk,saç dökülmesi gibi şikayetlerin azalmasıdır.

 

Hamileler, Emzirenler ve Ek gıdaya başlamış bebeklerden itibaren herkesin kullanımına uygundur (vücudunda ağır metal birikmesi olan kişiler hariç)

 

DEMİR İHTİYACI;

Günlük  olarak erkekler için 8mg, kadınlar için 18mg, hamilelik sürecinde gereksinim artacağı için günlük 27mg, emzirme döneminde ise 18mg demir alınması gerekiyor. Bu gereksinim bebek ve çocuklarda ise 1-3 yaş arasında 7mg, 4-6 yaş arasında 10mg oluyor.

Daha fazla demir elde etmek için tarifteki miktarları arttırmayınız. Demir madeninin fazlası vücutta, ağır metal birikimine neden olur. 

 

 

DEMİRİN ÖNEMİ;

Kanada'lı bilim adamı "Christopher Charles" 10 yıl önce Kamboçya'yı ziyaret ettiğinde,aneminin büyük bir kamu sağlığı sorunu olduğunu fark etti.
Dr Charles,Kandal bölgesindeki köylerde canlı, sağlıklı çocuklar yerine,zihin gelişimleri yavaş, zayıf ve güçsüz çocuklarla karşılaştı. Kadınlar yorgunluk ve baş ağrıları ile uğraşıyordu, çalışacak durumda değillerdi. Hamile kadınlar doğumdan önce ve sonra ciddi komplikasyonlar ile karşı karşıya kalıyordu. O zamandan beri demir, Dr.Charles için takıntı haline geldi. Anemi çoğunlukla doğum yapabilecek yaştaki kadınları, ergenlikteki gençleri ve küçük yaştaki çocukları etkileyen dünyanın en yaygın beslenme sorunudur. Bu durum Kamboçya gibi gelişme aşamasındaki ülkelerde kadın ve çocuk nüfusunun %50 sini etkiliyor. Sebep ise çoğunlukla demir eksikliği. Standart çözümler yani Demir alınımını arttırmak için kullanılan takviye ilaçlar pek işe yaramıyor, ilaçların fiyatları makul değil. Hem de görülen yan etkiler insanları ilaçtan uzaklaştırıyor.
Dr. Charles, dökme demir gereçlerde yemek pişirmenin,yiyeceğin demir içeriğini arttırdığı önceki araştırmalardan esinlenerek,eritilmiş dökümden yapılan bir demir parçası yapmaya karar verdi. Kamboçya kültüründe şansın sembolü olan balık şeklindeki icadı,ülkedeki birçok kadın ve çocuğun eksikliğini çektiği besleyici maddelerin tüketimine olanak sağlamak amacıyla doğru oranda demir salınımı yapacak şekilde tasarlandı. Demir parçasının kullanımı basit diyor Dr. Charles. "1 litre suyu içinde demir parçası ile birlikte 10 dakika kaynatıp çıkartın ve biraz limon suyu ekleyin, limon demir emilimi açısından önemlidir. Demir tablet her gün doğru şekilde kullanıldığı taktirde, bir yetişkinin günlük alması gereken demir ihtiyacının %75'ini, çocuklarda ise %90' ını karşılamaktadır.

 

DEMİR SEVİYESİ ARTAN KİŞİLER;

- Hastalıklara karşı daha dirençli olur.

-Daha enerjik olur,baş dönmesi ve bayılma olasılıkları azalır.

-idrak etme sorunları azalıp daha iyi odaklanırlar.

- Kadınların prematüre bebek doğurma Riskleri azalır.

- çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimini önleyen unsur ortadan kalkmış olur.

 

Liverpool tropic Tıp Okulu, uluslararası kamu sağlığı departmanı başkanı Prof. Dr. Imelda BATES, demir tabletin memnuniyetle karşılanacak bir gelişme olduğunu bildirmiştir.